Typowe odchudzanie

Ktoś, kto chce zrzucić kilka zbędnych kilogramów z pewnością od razu pomyśli o dwóch najpopularniejszych czynnikach mających wpływ na naszą wagę ciała. Po pierwsze dieta, a po drugie aktywność fizyczna. To prawda, są to czynniki, które mają ogromny wpływ na naszą wagę. Oba są od siebie zależne i jeden bez drugiego na nic się zda. Czy jednak dietetyk i trener personalny załatwi wszystko i o nic więcej nie trzeba się martwić? A może są i inne czynniki mające wpływ na metabolizm i w efekcie wagę ciała?

Zapomniani bohaterowie

Są takie czynniki i sposoby, o których wiele osób zapomina, a które mają niezwykle ważny wpływ na nasze ciała. Pierwszą z takich typowo zapomnianych i bagatelizowanych spraw jest picie dużych ilości wody.

Woda jest kluczowym składnikiem naszego ciała. Mało tego, większość naszego ciała to woda, bo aż około 70%. Wpływa właściwie na wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie, a jej niedobór potrafi mieć wręcz katastrofalne skutki.

Woda w odchudzaniu przyśpiesza proces metaboliczne oraz pomaga w sprawniejszym oczyszczaniu organizmu z toksyn. Sprawia, że tkanka tłuszczowa jest w efektywniejszy sposób spalana, a co za tym idzie, proces odchudzania przebiega szybciej i sprawniej.

Ile powinno się spożywać dziennie wody? Zalecana dawka to około 2 litrów. Jednak powinna to być czysta woda. Niewskazane są różnego rodzaju herbaty i alkohol. Kategorycznie zabronione są napoje słodzone, ponieważ ogromna ilość zawartego w nich cukru sprawi, że waga zamiast spadać może zacząć rosnąć.

Oprócz picia wody jest jeszcze inna czynność, co do której mało kto miałby podejrzenia o wpływ na proces chudnięcia. Mowa jest o śnie.

Prawidłowy sen i co ważne, wysypianie się, ma kluczowe znaczenie dla normalnego funkcjonowania organizmu, w tym dla procesu odchudzania. Zbyt mała ilość snu powoduje zwiększenie wydzielania się w naszym organizmie hormonu odpowiedzialnego za głód oraz zmniejszenie poziomu hormonu sytości. Innymi słowy, człowiek niewyspany jest częściej głodny i ma trudności z zaspokojeniem tego głodu.