Kiedy warto odwiedzić dietetyka?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób interesuje się wpływem składników pokarmowych na zdrowie i samopoczucie. Prawie nikogo nie dziwi fakt, że niektórzy podczas zakupów dokładnie czytają etykiety na produktach spożywczych i wybierają żywność jak najmniej przetworzoną. Dzięki panującej od kilku lat modzie na diety bez glutenu, laktozy czy cukru w sklepach na wyciągnięcie ręki dostępne są produkty niezawierające tych składników. U części osób gluten czy laktoza wywołują przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nie tylko. Gdy po spożyciu mleka lub produktów z mąki pszennej pojawia się ból brzucha, wysypka czy inne objawy, z pewnością warto zasięgnąć porady specjalisty. Nie dysponując fachową wiedzą, trudno jest samemu ułożyć prawidłowy jadłospis. Wykluczenie określonych produktów na własną rękę stwarza ryzyko niedoborów pokarmowych.

Chociaż niektórym wydaje się, że dietetyk Kraków zajmuje się przede wszystkim opracowaniem menu dla osób odchudzających się, wcale tak nie jest. Wsparcie w odchudzaniu to tylko niewielka część zadań, jakie ten specjalista wykonuje na co dzień. Posiadając fachową wiedzę na temat żywienia osób zdrowych i chorych, pomaga tym, którzy zmagają się ze schorzeniami zależnymi od diety. Do gabinetu warto więc wybrać się w przypadku podejrzeń, że dotychczasowa dieta nam nie służy, a pewne produkty spożywcze wywołują nieprzyjemne objawy. Specjalista pomoże ustalić konkretną przyczynę dolegliwości, kierując na odpowiednie badania. Następnie zaś ułoży dietę dopasowaną do potrzeb organizmu, uwzględniając takie czynniki płeć, wiek, masa ciała, stan zdrowia i stopień aktywności fizycznej.

Choroby dietozależne czy nietolerancje określonych składników z pożywienia to tylko niektóre czynniki, które powinny skłonić do wizyty w gabinecie dietetycznym. Wiele osób chce się nauczyć zasad prawidłowego żywienia, a w internecie czy w prasie napotyka na sprzeczne informacje. Inni chcą schudnąć skutecznie, bez obaw o efekt jo-jo czy pogorszenie stanu zdrowia. Odchudzanie pod kontrolą dietetyka to sprawdzony sposób na trwałą i bezpieczną utratę masy ciała. Konsultując się z doradcą do spraw żywienia, można uzyskać sprawdzone informacje na temat zasad zdrowego jedzenia i częstych błędów dietetycznych. Wiedza wyniesiona z gabinetu pozwala świadomie komponować swój jadłospis, co przekłada się na lepsze samopoczucie i zgrabną sylwetkę.